Den první - sobota 2.8 ((Praha – ) Rybník – Rychnov nad Malší: 10km, resp. 7km):
Tradiční sraz se konal na Hlavním nádraží u bývalých pokladen a pak nás rychlík Anton Brückner v počtu 13 (šerif, Čína, Dan, Jirka, Martin, Pytlák, Saša, Smíšek, Víťa, Tomáš, Tomáš, Zdeněk)a jedna fenka unášel 3,5 hodiny do zastávky Rybník. Cestou se náš tým v Olbramovicích rozšířil o Horáčka. Zde jsme vyfotografovali pamětní desku Františka Antonína Gerstnera, stavitele slavné koněspřežné dráhy z Českých Budějovic do Lince, a kousek za nádražím viděli i kus původního náspu této železnice. Následoval přesun většinou po silnici do Dolního Dvořiště s gotickým kostelem sv. Jiljí. Ale to nás už vítala restaurace Selské dvůr se standardní nabídkou, která ale nepotěšila (guláš) nebo i uškodila (tatarák, že ano Zdeňku). Také obsluha nejevila o naší přítomnost velký zájem, takže jsme vyrazili po červené zvlněnou krajinou dále.
Záhy jsme se rozdělili do dvou skupin podle kondice a zvídavosti. Ben, Zdeněk, Tomáš a Martin pokračovali k významnému poutnímu místu Svatý Kámen (Maria Schnee), zatímco ostatní směřovali přímo do Rychnova nad Malší. Na Svatém Kameni jsme viděli nejenom kostel, ale také v poutní kapli dva rozestupující se balvany, které věští blížící se konec světa („až mezi nimi projede vůz se senem, nastane konec světa …“). Léčivý pramen sice netekl, ale místní stařík nám to kompenzoval budvarem.
Podél křížové cesty jsme pak také dorazili do Rychnova nad Malší, kde jsme spolu s první skupinou holdovali klobásám a pivu až do pozdních nočních hodin. Ještě jsme stihli obdivovat gotický kostel sv. Ondřeje a pomník padlým ve válkách 1866 a 1. světové. Poté se přesunuli k blízké hřbitovní zdi, kde si postavili svá přenosná obydlí (včetně tři „samostavěcích stanů“) a u doprovodného vozidla pokračovali v diskuzi většinou s kalíšky tully nebo sklenicemi plzně. Díky Sašo! A nad námi se klenula hvězdná obloha, která vidí všechny naše činy i hříchy.
Den druhý - neděle 3.8  (Rychnov nad Malší – Kaplice: 12km, resp. 14km):
Ráno jsme se po prohlídce hřbitova opět přesunuli do Hostince Petr, kde nás čekala domácí vajíčka i první piva. Modrá značka nás dále vedla přes Všeměřice s farmou highlanského plemene krav k Malši. Po jejím překonání jsme brzy dorazili ke zřícenině Louzek. Kouzelný hrádek ze 13. století se zbytky paláce a zdí se majestátně vypíná nad řekou. Zde nás dostihlo doprovodné vozidlo pod vedením Pytláka a nabídlo chlazenou plzeň (co by tomu asi řekl Svojsík?).
Během další cesty se odpojila průzkumná skupina, aby si užila koupání ve pstruhové nádrži Květoňov (Ben, Franta, Zdeněk a Martin). Na cestě do Kaplice nás lehce zasáhla přeháňka, ale to již jsme dosáhli cíle v hotelu Zlatý kříž. Jídlo průměrné a obsluha příjemná. Minuli jsme gotické kostely sv. Floriána a ssv. Petra a Pavla a už jsme stavěli stany na koupališti. Místní stánek nabídl jídlo i pití dlouho do noci. Obsluha skvělá (a k tomu kvítek májový, Denisa). Nejvíce si to ale užil Horáček a Petič.
Den třetí - pondělí 4.8  (Kaplice – Pořešín: 10km):
Noc byla deštivá a ani vajíčka, káva a první piva náladu moc nepozvedly. Ale vysvitlo slunce a restaurace u Sedláčků nabídla klasickou gulášovku, hotovky a pivo. Část výpravy ale zůstala na skvostně zrekonstruovaném náměstí. Co si více přát. Slunce začalo hřát a cesta podél Malše romantickým údolím potěšila všechny. Přechod úseku po řetězech před Pořešínem dokonce některé pobavil, ale to nás už čekal poslední stoupání. Na vrcholu kopce jsme vstoupili do poměrně rozsáhlých a zakonzervovaných zřícenin strážního hradu Pořešína.
Ale stále nám něco chybělo, jídlo a pivo, takže jsme se rychle přesunuli do obce stejného jména. Čekal nás místní hostinec nebo spíše prostory skoro bez jídla a pití. Ještě že Pytlák a Petič zajistili klobásy a hostinský poskytl gril. Bohužel mu brzy došlo pivo, takže obětavý Pytlák zajistil dovoz dalšího sudu. Bohužel šetrný majitel vzal malý objem sudu, který také rychle došel. Co dodat k hospodě, kde chybí fernet, brzy došel rum i poslední brambůrky. Ale hudební vystoupení osvědčeného kvarteta Horáček, šerif, Petič a Pytlák opět dokázali svoje umění a smysl pro improvizaci. Na závěr pozemek u obecního rybníka zajistil prostor pro regeneraci sil. A opět nás uchvátila hvězdná obloha.
Den čtvrtý - úterý 5.8  (Pořešín – Kemp Hamr: 17km):
Ráno nás opustil sponzor letošního vandru Saša, který k radosti mnohých zajistil doprovodné vozidlo a především 50litrový sud plzeňské dvanácky.
Cílem čtvrtého dne byl Velešín, ale svatý Petr měl jiné úmysly. Jen co jsme překonali jeden z nejstarších betonových mostů u nás (z roku 1912) začalo souvisle pršet. A nepřestávalo, déšť sílil a terén podél řeky byl čím dál tím náročnější. K tomu se nám ztratilo doprovodné vozidlo, takže jsme změnili další postup na Svatého Jana nad Malší. Cestou jsme se občerstvili u studánky, ale déšť opět zesílil. Do Svatého Jana jsme dorazili již za mírného deště, servisní tým se konečně našel a nabídl nám pár povzbuzujících sklenic plzeňského. Bohužel poutní kostel i místní galerie byly zavřený a hospoda v rekonstrukci. Takže šerif stanovil nový cíl: Římov.
Po kilometrové zacházce do Ločenice (užili jsme si prodejnu coop) jsme již bez deště stále po silnici směřovali k římovskému Kempu Hamr. Místo na spaní příjemné, horší to bylo s večeří. Přivezli ji z hotelu Malší a někteří strávníci si příliš nepochutnali. Ale bravurní vystoupení našich sólistů opět nenechalo nikoho na pochybách, že umění s věkem jen zraje.
Den pátý - středa 6.8   (Kemp Hamr – Doudleby: 12km):
Pátý den byl odpočinkový, takže hlavním cílem byl poutní areál Římov. Tam jsme dorazili podél pašíjové poutní cesty s částečně rekonstruovanými kaplemi. Nejprve jsme obdivovali Muzeum Roubenka, kde v jednom z nejstarších římovských domů bavorský majitel ukazuje jízdy modelů vláčků v krajinných dekoracích. V muzeu je ale množství dalších informací, třeba o koněspřežné dráze a jejím staviteli, Františku Antonínu Gerstnerovi. Pak jsme stanuli u poutního kostela sv. Ducha s Loretou ze 17. století. U kostela stojí také strom roku 2008, lípa Jana Gurreho (českokrumlovský jezuitský lékárník, podle jehož návrhu byla postavena loretánská kaple roku 1650) stará více než 670 let.
Ale hladu těžko poručíš, takže po návštěvě infocentra jsme již spěchali do starobylého hostince U modrého džbánu. Hotovky i pivo byly v pořádku (obsluha též), ale ještě nás čekala druhá část pašíjové cesty a přehrada. Již tradičně jsme vytvořili dvě skupiny. Ta první v obvyklém složení dosáhla nejenom přehradní hráze (pitná voda pro Budějovice), ale především si užila všechna zbývající poutní zastavení. Po návratu jsme dali sbohem kempu a po cca 4km dorazili podél Malše romantickou stezkou (se zastávkou u Noskova mlýna) do starobylých Doudleb. Tam stávalo slovanské hradiště z 6. století a dosud se vypíná gotický, barokně přestavěný kostel sv. Vincence a kaple sv. Barbory. Závěr dne patřil hospodám, většina zvolila hotel Klor; Franta, Petič a Martin si užili Doudlebskou hospodu. Ale nakonec jsme se stejně sešli na obecní louce u Malše. Zde jsme dopili darované plzeňské i další alkohol a vykoupali se v Malši. Noc proběhla bez problémů ani jiných zážitků.
Den šestý - čtvrtek 7.8  
(Doudleby (– České Budějovice – Praha): cca 4km):
Ráno bylo slunečné a tak naše čtyřčlenná úderná skupina vyrazila na autobus již v půl deváté, aby prozkoumala České Budějovice. Ostatním nejel autobus, takže je doprovodné vozidlo dopravilo na etapy také do Budějovic. Krajské město v příjemném srpnovém slunci nezklamalo. Obdivovali jsme starobylé zrekonstruované centrum, Dominikánská klášter s kostelem Obětování Panny Marie, ale také kapli Smrtelných úzkostí Páně či Rabštejnskou věž. Jako bonus jsme objevili pět týdnů starý minipivovar Kapucínská 27 s kvalitním pivem. A nesmíme zapomenout ani na Muzeum veteránů a motorek. Vrcholem byl pak výstup na Černou věž s rozhledem po městě i okolí za zvuků zvonů Bumerin a Budvar. Závěr v Masných krámech s pivovarským gulášem a kroužkovaným budvarem vše pozitivně završil.
Pak už nás čekal jen rychlík do Vršovic a loučení. No ale za rok touto dobou zase vyrazíme, ať tedy žije 42. Vandr (doufejme bez podpůrných prostředků).
Martin
Výlet do Příbrami 31.5 2014
|
  V sobotu připravil Martin další výlet, tentokrát s tematikou dolů a zakončením (jako vždy) v pivovaru.
Jako první jsme navštívili důl Drkolnov, kde je unikátní vodní kolo, skluzavka pro rychlejší sestup (ale moc to nejelo) a zpřístupněné štoly. Dalším navštíveným dolem byl Řimbaba, skupinou nadšenců opravený a zpřístupněný důl, se zajímavým výkladem, který se ale natolik protáhl, že na finále výletu, Třemošnou a rozhlednu Orlov, dorazili pouze Robert s Martinem. Počasí letní, restaurace ve Vysoké Peci i pivovar v Podlesí skvělé.
Účastnili se : šerif, Martin a Andrea, Ben, Robert, Smíšek a Mirka s Aljou.
Oslava narozenin Boba a Andyho 28.3 2014
|
  Bob a Andy oslavili svoje kulaté narozeniny v sále Na Vlachovce. Vydařený večer s muzikou, tancem, skvělým jídlem a dobrým vínem. Přejeme všichni pevné zdraví do dalších let a díky za pozvání. Foto Ondřej, Martin, Čína.
Výlet do okolí Krušovic 8.3 2014
|
  V sobotu připravil Martin výlet do okolí Krušovic. Náš pochod jsme zahájili na nádraží v Řevničově a odtud po lesních stezkách kolem Merklova pramene jsme došli na hradiště Louštín, kde jme si prohlédli zbytky valů. Po občerstvení v Krušovicích nás opustili Ben s Blankou a my ostatní jsme pokračovali k altánu Amálie, odtud do vesničky Hředle a dále po silnici do Mutějovic do místního pivovárku, kde jsme měli pozdní oběd. Výlet jsme zakončili na zastávce v Mutějovicích, odkud nás lokálka odvezla do Lužné, kde jsme přestoupili na vlak do Prahy. Celou cestu nás doprovázelo krásné počasí a blankytně modrá obloha.
Účastnili se : Andrea, Martin, Ben, Blanka, Mirka, Ostříž, Paganini, Robert, Lucka, Ríša, Smíšek a Zdeněk.
Výlet na Plešivec 8.2 2014
|
  V sobotu se uskutečnil plánovaný výlet připravený Martinem na bájný Plešivec. Počasí nádherné, účast devět výletníků. Trasa vedla z Lochovic podle Litavky přes Lhotku ke Smaragdovému jezírku, poté po modré kolem Fabiánova pramene jsme vystoupali až na vrchol Plešivce,kde se nacházelo starodávné hradiště ještě z doby bronzové. Pokochali jsme se krásným rozhledem z Čertovy kazatelny a kolem Krkavčích skal sestoupili až k velkému viklanu. Odtud jsme vyrazili do pivovaru v Jincích, kde jsme ochutnali výborné pivo Vilém. Po pozdním obědě jsme vlakem odjeli do Prahy.
Účast : Andrea, Martin, Alja, Mirka, Franta, Jana, Ostříž, Paganini a Zdeněk.
Oslava narozenin Peteho 24.1.2014
|
  První z našich oslavenců nás pozval do Wagonu. Vydařená oslava, Petičovi přejeme hodně zdraví a trochu více fyzičky!
Výlet do Českého krasu 18.1 2014
|
  Vlakem s přestupem v Berouně jsme dojeli do Popovic. Trasa vedla přes Koukolovu hora, pak dále k Aksamitově bráně a pak ke Koněpruským jeskyním. Ty sice byly uzavřené kuli spícím netopírům, ale prošli jsme zajímavou naučnou stezku kolem lomů. Počasí nám přálo, sice byla mlha, ale nepršelo a ani nebyl moc zima. Pak nás ale čekal usilovný pochod do Všeradic. Zámecký pivovar nám všechno utrpení vynahradil a někteří by tam nejraděli zůstali přes noc.
Zúčastnili se: Martin, Pagáč, Ben, Milan a Zdenda s Mončou von Koloděje
Přechod Brd 28.12 2013
|
  Jako každý rok je po svátcích potřeba rozhýbat líná těla a tak náš tradiční přechod Brd měl opět hojnou účast.
Počasí bylo příznivé, nepršelo, neklouzalo. Výchozí stanice byly Řevnice a odtud pěkně do kopce, ale i tak jsme brzy byli na hřebenu a odtud je to kousek k bufetu na Skalce. Jen Martin si to sportovně prodloužil cestou přes Jezírko, ale na focení dorazil včas, jen trochu udýchán. Bohužel hospoda na nádraží byla rezervovaná a tak jsem skončili, jako už mnohokrát, U Káji Maříka. Po rozchodu na smíchovském nádraží pár žíznivců pokračovalo dál v občerstvování, ale to už sem nepatří.
Výlet na Bezděz 12.10 2013
|
  Pěkný podzimní výlet v režii Martina na zříceninu královského hradu Bezděz. Vlakem jsme dojeli do zastávky Bezděz a po krátkém
občerstvení jsme vyrazili asi 5 km na hrad. Po invididuální prohlídce hradu jsme se vydali směrem na Doksy. Hezkou cestou lesem jsme urazili 8 kilometrů. V závěru cesty začalo pršet, ale brzy jsme byli v restauraci hotelu Doksy na zvěřinových hodech. Pár nadšenců se šlo podívat na zámek v hustém dešti, ostatní ale moudře počkali v hospodě a pak jsme se sešli na nádraží a odjeli domů.
Výroční slavnostní oheň na Býkovce 10.8 2013
|
  Hned po vandru jsem se sešli na slavnostním táborovém ohni na naší domovské Býkovce. Večer za účasti hostů a přátel TOB se tradičně vydařil. Přišel i šerif.
Díky všem co se podíleli na přípravě ohně (hlavně Franta) a muzikantům, že si občas vzpoměli i na nějaký text.
Tak zase za 5 let!
XXXX. vandr 3.8 - 8. 8 2013
|
Den první - sobota 3.8  
Den druhý - neděle 4.8  
Den třetí - pondělí 5.8  
Den čtvrtý - úterý 6.8  
Den pátý - středa 7.8  
Den šestý - čtvrtek 8.8  
Soustředění NA Strmilov 13.7 - 20.7 2013
|
  Tradiční týdenní soustředění NA tentokrát nedaleko Jindřichova Hradce v obci Strmilov.
Ben
Oslava narozenin Šerifa a Franty 25.5 2013
|
  Tak po 10-ti letech opět kulaté narozeniny Šerifa a půlkulaté Franty.
Díky špatnému počasí oslava proběhla v sále hospody U lva. Vynikající občerstvení, skvělá muzika v podání NOF.
Ještě jednou přejeme všechno nejlepší a hlavně zdraví a pohodu.
Ben
Oslava narozenin Roberta 11.5 2013
|
  Robertovy 50.tiny jsme oslavili přes nepřízeň počasí v nádherné krajině a ještě hezčí chalupě u České Lípy
v vesnici Kolné. Občerstvení skvělé a nálada dobrá, i Petič to přežil přes strastiplnou cestu. Takže díky a dodatečně ještě jednou všechno nejlepší.
Ben
|
|
|
| | | | | | | | | |