Ochutnávka Sv. Jiří 23.-25. dubna Aachen

 

Účastníci:

              Ostříž (šerif CZ), Pytlák, Horáček, Ben, Dan, Robert, Franta, Luděk

              Čína (šerif BRD), Bubly, Viktor, Heike

 

Konečně!

Dlouho a s napětím očekávaná  ochutnávka špičkových vín se uskutečnila ve dnech 23.-25. dubna v Aachen (Cáchy) v Německu. Německá pobočka se zúčastnila – jak se ani jinak nedalo čekat – kompletně,

za českou stranu dorazilo autobusem, který dal k dispozici Jarda včetně řidiče, 8 členů, vedených šerifem. Bohužel se nakonec nezúčastnili Jarda a Bob. Bobe, zase jsi zklamal! A tentokrát jsi o hodně přišel!

Ochutnávka se konala v Südstraße ve volném bytě, který dala k dispozici Heike.

Německá pobočka v pátek už od pěti hodin odpoledne vyhlížela z okna, kdy se objeví kýžený autobus.

Abychom si trochu zkrátili muka čekání, otevřeli jsme první lahve a ochutnali první vzorky. Byly dobré, ale pomalu jsme dostávali strach, že budeme muset všechno sami vypít...Když už jsme ztratili skoro všechny naděje, zastavil před domem malý žlutý autobus! Už jsou tady!

Po dlouhé namáhavé cestě ( v 7 hodin odjezd z Prahy, v půl deváté večer příjezd Aachen ) byli všichni účastníci ochutnávky konečně na místě!

Po krátkém přivítání jsme se hned všichni přesunuli do bytu, kde se konala ochutnávka ...

Napřed ale přišel na stůl výborný jelení guláš s bramborem, který pro všechny Heike obětavě uvařila.

A pak se už šlo přímo na věc!

Protože česká bílá vína, která byla původně myšlená na začátek programu v pátek, nebyla vychlazená, program jsme rychle změnili a začali jsme číslem 4 ( Quinta Hinojal ). Těžištěm pátečního programu  byla tím pádem  vína ( červená ) španělská a z oblasti jižní Francie ( Côtes du Rhône ). Horáček se sice pokusil upoutat pozornost svým „pirátem“, jeho nejoblíbenějším vínem z Prahy Bongeronde ( super cena ), ale moc s ním neuspěl. Při hodnocení každý udal 3 vína, která mu nejvíc chutnala v pořadí, jak mu chutnala (3 / 2 / 1 body).

 

A nyní již výsledky prvního večera:

Absolutním vítězem se stalo číslo 10, Gigondas Domaine les Goubert, 1997, které nadchlo všechny přítomné krásnou vyváženou vůní  po peckovitém a lesním ovoci a svojí hebkostí. Získalo 28 bodů (z 33 možných) a z 11 účastníků ji 8 jmenovalo na 1.místě. Na druhém místě skončilo s velkým odstupem s 13 body  a jednou nominací na nejlepší víno večera číslo 9, tajný tip od jižní Rhône Domaine de la Janesse 2001( Vin de Pays de la Principiauté d’Orange), podobně měkké jako číslo 10, také krásná chuť po ovoci, ale „das Gewisse Etwas“ ,co  liší špičkové víno od výborného, zacházelo. Na třetím místě se umístilo s 8,5 body číslo 10b, Châteauneuf-du-Papes 2000, které rychle zařadil do programu Bubly poté, co první víno z apelace Châteauneuf-du-Papes (číslo 8) nedokázalo úplně přesvědčit. Na čtvrtém místě a jako vítěz španělských vín se umístilo číslo 4, Quinta Hinojal 2001, překvapení loňského roku a dobré víno za výbornou cenu, s krásnou vůní po ostružinách. Kdyby mělo ještě lepší „Abgang“, tak by mohlo skončit ještě výše. Takhle to bylo 6 bodů a jedna nominace na nejlepší víno večera. Na pátém místě pak skončilo číslo 8, předem favorizované Châteauneuf-du-Papes 1999 s třemi body ( to byla také zároveň jedna nominace na  nejlepší víno večera). Přece jen jsme očekávali trochu více. 2 body dále ještě získalo číslo 10c ( pirát od Horáčka, sám ho také tipoval ) a 1,5 body číslo 6, Castillo Perelada, Reserva  2000 z oblasti Costa Brava, kterou bych já sám ocenil více. Bez bodu zůstali Marques de Grinon, Rioja1998  (číslo 5) a Château Cadenette 2000 z oblasti Costieres de Nimes (číslo 7), které ale druhý den chutnalo mnohem lépe. Tip: otevřít den předem.

A tak skončil první den.

 

V sobotu jsme den zahájili vydatnou snídaní a v půl jedenácté se vyrazilo do města na prohlídku.

Žádný návštěvník Cách nemůže vynechat návštěvu Dómu, místo korunovace německých císařů ( také Karel IV zde byl korunován ), který patří mezi světové památky UNESCA a stejně tak shlédnutí gotické radnice na hlavním náměstí. Po této kulturní vložce jsme se přesunuli do Labyrintu, kde následoval vydatný oběd ( zvlášť gyros měl velký úspěch) s malou „Kostprobe“ německého plzeňského. Po prohlédnutí gotické věže ( zbytky středověkého opevnění ) jsme se vydali zpět do Südstraße, „do práce“, čekala nás druhá, rozsáhlejší část ochutnávky.

 

Na programu byla 3 česká bílá a 3 česko-slovenská červená vína, skupina červených vín z francouzského jihu a velká skupina „klasiků“ z oblasti Bordeaux, doplněná dvěma exoty z jižní Afriky.

K českým vínům:  Z bílých byla 2 opravdu dobrá, která by snesla srovnání i s klasickými německými Rýslinky, které ale nebyly na programu. Jako vítěz bylo vyhodnoceno číslo 2, Savignon vinařství Kosek, Mikulov, pozdní sběr, těsně před číslem 11, Rulandské šedé od stejného výrobce. Bohužel výrazně slabší bylo číslo 1, Château pod Martinkou, Mikulov ( příliš kyselé, šťovík ). Česká červená měla v silné konkurenci obtížné postavení, ale bojovala statečně. Nejvíce zaujala Frankovka z Mikulova, pozdní sběr, „jasný favorit a vítěz mnoha soutěží“

( číslo 22) svým citrusovým tónem (mandarinky) a jemnou burgundskou nótou. Jen o málo horší bylo číslo 12, André, Kobylí, pozdní sběr, také lehčí, ale příjemné. Slabší bylo číslo 3, Cabernet Sauvignon ze Slovenska, příliš jednoduché. Přesto, že zejména dvě prvně zmíněná česká červená se v konkurenci neztratila, v soupeření o vítěze druhého dne ochutnávky nehrála žádnou roli. Zde se rozpoutal při hlasování tvrdý boj mezi číslem 26, Veenwouden Classic 1997 z jižní Afriky a číslem 29, Château Palmer 1993 Cru classé apelace Margaux v Bordeaux, vítězem loňské svatojiřské ochutnávky. Nakonec těsně zvítězilo číslo 26 ( věrné svému přízvisku „Bordeaux Killer“) s 16,5 body  (3 nominace na nejlepší víno večera) před Palmerem s 14,5 body, přes jeho 4 nominace na nejlepší víno večera. Nutno poznamenat, že šerif čr tipoval obě dvě vína stejně za vítěze večera, naproti tomu Pytlák celé hlasování –unaven- prospal. Ti, kteří číslo 26 ochutnali, byli nadšeni tak, že si hned nalili další sklenku... Na mně se bohužel vůbec  nedostalo, takže ho také nemohu dále ohodnotit. Může to hodnocení někdo doplnit ? K číslu 29 Palmer je možné říci to samé, co už loni, typická elegance pro apelaci Margaux, neuvěřitelně dlouhý chuťový zážitek, zralé třešně, červený rybíz, fialky.

Na třetím místě skončilo číslo 20, také Cru classé z apelace Pauillac v Bordeaux, ročník 1997. Získalo 8,5 bodů a jednu nominaci na nejlepší víno večera, upoutalo vůní sladkých lesních jahod a svou hebkostí. Na čtrtém místě se umístilo překvapivě s 8 body a dvěma! nominacemi na víno večera číslo 13, Cercius, Vin de Pays d’Oc, čistý Syrah s chutí lesních bobulovitých plodů, měkké, za výbornou cenu. Na pátém místě následoval se 6,5 body Château Canon, St.Emilion Grand Cru Classé ročník 1993 s vůní zralého ovoce, červený rybíz. Body ještě dále získalo číslo 17 (4 body, 1 nominace ) Muratie Estate 2001z jižní Afriky, s barvou „zatmění slunce“ tak tmavé, že takřka nepropouští světlo, s jemně nahořklou vůní švestek a jeden bod číslo 14, Cuvée des Pompadour z oblasti Cobières v jižní Franci, v Barrique vyzrálé.

V tvrdé konkurenci bohužel žádné body nezbyly na následující bezpochyby výborná vína z Bordeaux:

číslo 19 – Château Lanessan 1996, apelace Haut-Médoc , Cru bourgeois ( fialky, pevné „tělo“, ještě počkat?)

číslo 21 – Château Ferrande 2000, apelace Graves ( krásně měkké, zralé peckovité ovoce)

číslo 23 – Château Haut-Bages-Averous 1999, apelace Pauillac ( klasické, dobrá struktura)

číslo 24 – Château de Camensac, apelace Haut-Médoc, Cru Classé ( výborný ročník 1989)

číslo 25 – Château Bonnet Reservé, 1995, „jen“ Bordeaux, ale nikdy nezklamalo

 

Stejně tak nebodovala následující vína, která při jiné ochutnávce možná byly hvězdami večera:

číslo 15 – La cuvée Mythique 2000 ( soví víno ) „horká noc v jižní Francii“

číslo 16 – Clos La Coutale 2000, apelace Cahors, „černé“ víno z odrůdy Malbec, klasicky plné

číslo 18 – Château Montus 1997, apelace Madiran, odrůda tanát, robustní „mužské“ víno

 

V jednu hodinu v noci to znamenalo: „geschafft“; dokázali jsme to. Všechna vína okoštována, spousta nových poznatků, stálo to za to.

 

V neděli ráno pak odjezd směr Praha...

 

 

Za německou pobočku napsal Čína