Den pátý – středa 23.7. 2003

Obrovský výskyt lesních plodů Jamníci Grúň jak ho viděla M. Magdonová
Obrovský výskyt
lesních plodů
Jamníci Grúň jak ho
viděla M. Magdonová    Středa je středa, vážená obec čtenářská nechť si doplní průběh dne podle svého vlastního založení. Tento den byl však zasvěcen památce Jamníků. Kdo to však jsou Jamníci? Byla to sekta, která se podle názoru historiků ve 13. století vyčlenila z katolické církve. Ve svých podzemních svatyních (jamách - odtud Jamníci) obcovali každý s každým. Pro další informace se kontaktujte se správcem sítě.

 Dnešní trasa (opět mnoha kilometrová) byla lemována neskutečným množstvím lesních plodů, zejména pak malin, jahod, ostružin, hub, lískových a vlašských ořechů, jablek, hrušek, lišek, vlků, medvědů, cyklistů atd…a vedla na jeden z nejkrásnějších beskydských hřebenů Gruň.

Ty, jenž jsi přišel z doliny,
Tož od hamerské dědiny,
Buď zdráv, se potěš pohledem
Na Gruň náš šumný jediný.

Za obcí Jamník (pro další informace se opět kontaktujte se správcem sítě) pak výprava shlédla překrásný dřevěný kostelík postavený tesařským mistrem Stanislavem Pětřošem v roce 1887 a původní turistickou útulnu přestavěnou 1928 na horský hotel, jenž každoročně navštěvoval Petr Bezruč. Na jeho paměť stojí v rohu jídelny jako němý svědek té doby Maryčka Magdonová.

V pozdních odpoledních hodinách výpravu kontaktoval ideologický tajemník s. plk. ve výsl. Jose María Nitra, který se zde v okolí nachází pod krycím jménem Marusja. Soudruh plukovník nabídl výpravě kromě návštěvy v jeho sídle i případnou další spolupráci v rámci beskydského regionu.

 Pštrosí maso na karí s pečenými batáty, patnáctiletý koňak Courvoissiere a káva Bristot 100% arabika zakončily beztak již velmi úspěšný den.


Tak skončil den pátý…